Zákaznická podpora:voolikuv@gmail.com

Na co si dát pozor při nákupu hračky?

Když jsem vytvářel plyšového Voolika, netušil jsem, že existence hračky je podmíněna splněním hromady legislativy. Začal jsem zjišťovat: Jaké požadavky se na hračku vztahují? Jakým podléhá normám? V článku zjistíte, na co jsem přišel a na co si můžete dát pozor při nákupu dětské hračky i vy.

 07-10-17-3416_edited

 

Zmatení věkem

Přišel jsem do značkové prodejny s hračkami a rozhlížím se kolem. Největší regál zabírají krtečci. Některý krteček má napsáno 0+, jiný 1+ další 3+ ??? Do ruky jsem vzal další hračku, kterou byl "Sponge Bob." Ten se na mě koukal skoro až agresivním výrazem a na visačce měl napsáno pro děti 0-3 zakázán (což se kvůli tomu výrazu ani nedivím) :D. Jdu dál. Tam nalézám Štaflíka a Špagetku a další hračky. Co výrobce, to úplně jiná visačka a doporučení. Zmatek! Ptám se paní prodavačky, proč to tak je? Ta byla zaskočená mým dotazem a nebyla schopna úplně poradit. Tak jsem si všechny visačky nafotil a řekl jsem si, že po cestě nazpět přijdu tomuto nešvaru na kloub. 

 

 

Nařízení vlády na hračky

Dočetl jsem se, že za hračku se (podle nařízení vlády č. 19/2003 Sb.) považuje jakýkoliv výrobek navržený nebo zjevně určený ke hraní pro děti mladší 14 let. Na hračky je řada norem ČSN EN 71-1 až 71-11, kde se hodnotí bezpečnost hračky. Pro děti ve věku do tří let jsou také stanoveny hygienické požadavky vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb.

U této kategorie hraček je výrobce povinen dodat Prohlášení o shodě, kterým prohlašuje, že hračka normy splňuje. Např. že je z nezávadného materiálu, je odolná vůči dětským slinám, nejsou v ní žádné zakázané chemikálie, nehoří, ale jen se taví a také nemá šňůrku delší než 15 cm, aby se na ní dítě neoběsilo. Prohlášení o shodě se značí na výrobku písmeny CE.

 

"Když budete kupovat hračku, všímejte si tohoto označení. Když budete vytvářet hračku, zařiďte si takové označení."

 

 

Není C E jako CE

Nejenom Češi jsou kreativní, ale stejně tak vynalézaví jsou i východní národy. Prohlášení o shodě je označeno písmeny CE. Vtipné je, že Čína udělala podobný symbol CE, který ale znamená úplně něco jiného a to "china export." Toto označení má úplně jiné poslání a to mást kupujícího (podobně jako když čtyři proužky je lepší Adidas). :D Pro učenlivé: znaky se dají rozeznat podle rozestupu mezi písmeny. Když je CE dál od sebe s požadovanou mezerou je to označení zdravotní nezávadnosti, když jsou písmena CE blízko u sebe je to Čína. Viz wikipedie.

 

 

 

Splnění certifikace

Přes komunikaci s textilním zkušebním ústavem v Brně a ve Zlíně, zjištění, že certifikace hračky stojí minimálně dvacet tisíc a více a zároveň mi jich pár kusů zničí, jsem došel až k paní Heleně Foltánové a její firmičce na hračky. Paní Foltánová přímo šije certifikované plyšové hračky. Po jejím vřelém přijetí se Voolik šije u ní.

 

 

 

Dětská hračka pro nejmenší

Mám radost, že plyšový Voolik splňuje všechny normy a vyhlášky. Je zdravotně naprosto v pořádku. Je certifikovaný Prohlášením o shodě CE. Je ručně šitý. Je veselý. Je z kvalitní látky. Je pro děti od 0 let. Můžou je mít všichni už od těch nejmenších od narození. Věřím, že vám (a nejen vám) udělá plyšový Voolik velkou radost!

 

 Podívejte se na plyšového Voolika

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení